Dieta ketogeniczna stała się na przestrzeni ostatnich lat jedną z najczęściej stosowanych diet przez osoby odchudzające się. Jej główne założenie jest proste: mało węglowodanów dużo tłuszczów. Na czym dokładnie opiera się działanie diety ketogenicznej? Czy są osoby, które nie powinny jej stosować?
Dieta ketogeniczna posiada zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników
Niska podaż węglowodanów w pożywieniu zmusza organizm do zaczerpnięcia energii ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Jest to zatem sposób na stosunkowo szybką utratę kilogramów. Czy na pewno jednak bezpieczny dla wszystkich? Jak dieta ketogeniczna wpływa na organizm?
Dieta ketogeniczna – na czym polega?
Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowa, z dużą ilością tłuszczu i znormalizowaną ilością białka. Spożycie węglowodanów powoduje wzrost glukozy w naszym organizmie. Jeżeli jest on nadmierny, często prowadzi do cukrzycy i otyłości. Zadaniem diety ketogenicznej jest przestawienie organizmu z czerpania energii z glikogenu oraz węglowodanów, na rzecz wykorzystywania tkanki tłuszczowej.
W wyniku redukcji węglowodanów, a zwiększeniu podaży tłuszczów, nasz organizm dostaje do mózgu podobny sygnał jak w trakcie głodówki. Został bowiem pozbawiony najprostszego źródła energii jakim jest glukoza. W związku z tym wytwarza ciała ketonowe i przechodzi w stan ketozy. Jest to stan, w którym organizm zaczyna sięgać do rezerw tłuszczowych, co z kolei sprzyja odchudzaniu.
Zasady diety ketogenicznej
Zasady diety ketogenicznej są stosunkowo proste. Polegają bowiem na zmienieniu proporcji składników odżywczych w diecie. Najczęstszy model diety to:
- 70% – 80% dziennego zapotrzebowania – tłuszcze
- ok. 20% dziennego zapotrzebowania – białko
- ok. 10% dziennego zapotrzebowania węglowodany
Dieta ketogeniczna – przeciwskazania
Choć dieta ketogeniczna uznawana jest za szybki sposób pozbycia się zbędnych kilogramów to nie jest ona wszystkim zalecana. Przeciwskazaniami do jej stosowania mogą okazać się niektóre schorzenia. Bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem absolutnie odradza się jej stosowanie w przypadku:
- cukrzycy
- chorób układu krążenia
- problemów z wątrobą, trzustką
- chorób nerek
- zaburzeń metabolicznych
- hipoglikemii
- ciąży i karmienia piersią
Stan ketozy sprzyja utracie kilogramów. Jednak plan żywieniowy osoby będącej na diecie wysokotłuszczowej powinien zostać ustalony przez specjalistę dietetyka.